Wien, mina drömmars stad!
Vår kortkryssning börjar och avslutas i den österrikiska huvudstaden Wien som är känd för att vara en av de mest musikaliska städerna i världen. Lägg där till alla vackra byggnader och delikatesser som wienerschnitzel och sachertårta så får du en perfekt blandning av upplevelser.
Under kryssningen får vi även uppleva flera av Österrikes historiska städer. Däribland Melk med sitt ståtliga kloster ”Stift Melk”, Dürnstein i den vackra Wachaudalen som är en viktig plats för Österrikes vinproduktion samt Linz som utnämndes till kulturhuvudstad år 2009.
Flyg från Stockholm erbjuds. Andra avreseorter på förfrågan.
EVENTUELL RABATT: Gör din bokning och maila till info@kryssningar.se eller ring 0700-34 00 00 för att aktivera din rabatt. Det går även bra att boka genom mail eller telefon.
Vid ankomsten till Wein så väntar vår buss som tar med oss till fartyget som ligger vid kaj vid Handelskai. Vi välkomnas ombord på fartyget och installeras i våra hytter. Innan en trevlig trerätters middag, blir vi serverade en välkomstdrink i baren och introduceras till personalen ombord.
Fartyget lämnar kajen strax före midnatt.