Genom sju länder ner till Svarta havet
På vår flodkryssning med det nybyggda fartyget M/S Viva Enjoy, kryssar vi genom halva Europa, från Wien i Österrike, genom Järnporten och ned mot Donaudeltat.
Kryssningen bjuder på spektakulära vyer där en av de absoluta höjdpunkterna är seglatsen genom Järnporten, en 100 kilometer lång klyfta skapad av naturen som räknas som ett av de mest natursköna områdena längs Donau.
All mat, dryck och dricks är inkluderad under kryssningen, så luta dig tillbaka och njut av en kryssning i världsklass!
Flyg från Stockholm och Köpenhamn erbjuds, andra avreseorter på förfrågan.
EVENTUELL RABATT: Gör din bokning och maila till info@kryssningar.se eller ring 0700-34 00 00 för att aktivera din rabatt. Det går även bra att boka genom mail eller telefon.
Vid ankomsten till Wien så väntar vår buss för vidare färd till det nya kryssningsfartyget Viva Enjoy, som ligger förtöjt vid Donaus flodbank.
Wien som är en av de mest kulturellt rika städerna i Europa har länge varit Europas andliga hem för klassisk musik och stadens magnifika arkitektur återspeglar de kejserliga Hapsburgarnas storhet.
Under eftermiddagen välkomnas vi ombord på fartyget och får tillgång till våra rymliga och bekväma hytter. Vi blir serverade en välkomstdrink i loungen och får en presentation av besättningen innan avnjuter en utsökt trerättersmiddag.
Fartyget lämnar kajen vid ca 18.00 och kryssar mot Budapest i Ungern